Weboldaltulajdonosként te is jól tudod, hogy a weboldalad kinézete, működése nem pusztán elvi kérdés. Ez az a platform, ami csak a tiéd, ahol bemutathatod termékeidet vagy szolgáltatásaidat. Ahol meg tudod szólítani az érdeklődőidet, sőt, ahol ők kapcsolatba léphetnek veled. Ezért biztosan nem ér váratlanul az az állítás sem, hogy a weboldal karbantartás éppen ezért elengedhetetlen a sikerhez.
Mivel a weboldal karbantartás jórészt technikai dolog, ezért sokaknak olyan, mint a púp a hátra. Vagy egy felesleges extra kiadás, amire igazán nincs szüksége. De sajnos ennek a hozzáállásnak sokkal jobban meg lehet fizetni az árát, mint a szakemberének.
Gondolj csak bele: ha nem honlapod, hanem üzleted volna, és a kirakat piszkos és rendetlen lenne, a boltod aligha lenne életképes: a látvány elriasztja a vásárlókat. Ugyanez vonatkozik a weblapokra is. Ha elavult, hibás vagy nehezen navigálható, a látogatók hamar távoznak, és soha nem térnek vissza. És bizony minél régebben nem frissíted az oldaladat, annál valószínűbb, hogy előfordulnak súlyosabb hibák. Már azzal is jobban jársz, ha te magad végzed el a karbantartást, mint hogy hagyod az oldaladat lassan szétporosodni egy elfeledett szerver poros zugán. A honlap ugyanis nem egy „polcra tehető” műtárgy, hanem nagyon is egy élő dolog; és mint ilyennek, folyamatos törődésre van szüksége.
A legfőbb hiba, amit a weboldal karbantartás során elkövethetsz, hogy nem csinálod.
A jó hír az, hogy a weboldal karbantartás nem bonyolult vagy időigényes. Már persze amennyiben rendszeresen foglalkozva van vele, hiszen egy tizenX éves oldalt talán a jóisten se tudna már megmenteni (az már más kérdés, hogy nem is lenne érdemes). A rossz hír, hogy ezzel együtt is könnyű hibákat elkövetni, ha nem figyelsz oda. És hogy mik a legtipikusabb hibák? Máris sorolom:
1. Biztonsági mentések elmulasztása:
Ez az egyik leggyakoribb és legkomolyabb hiba, amit elkövethetsz. Ha nem készítesz rendszeresen biztonsági mentést a weboldaladról, akkor bármilyen probléma felmerülése esetén akár a teljes adatvesztést is megkockáztatod. Amennyiben nem vagy hazárd játékos, ezt az élményt nem is ajánlom kipróbálásra :))
Így kerüld el: Mindig készíts biztonsági mentést a legutolsó stabil állapotról. Ez azt jelenti, hogy bármilyen frissítés, új bővítmény bevezetése, stb. előtt érdemes biztonsági mentéseket készítened.
2. Frissítések elmulasztása:
A WordPress, a bővítmények és a sablonok rendszeresen frissülnek új funkciókkal és biztonsági javításokkal. Ha nem frissíted ezeket rendszeresen, weboldalad sebezhetővé válhat a különböző online fenyegetésekkel, pl adathalászokkal, hackerekkel szemben.
Így kerüld el: Rendszeres időközönként ellenőrizd a frissítéseket. És a „rendszeres” alatt ne az évi 1-2 alkalmat értsd; ugyanis minél gyakoribb, annál jobb. Ha a naponta frissítés túlzásnak is tűnik, azért hetente érdemes megnézni, kijött-e valamilyen új verzió az általad használt bővítményekhez, vagy magához a WordPresshez.
3. Rossz minőségű bővítmények és sablonok használata:
Ahogy a telefonodra sem töltesz le (remélem! :)) semmilyen ismeretlen forrásból származó, ellenőrizetlen alkalmazást, ugyanúgy kell eljárnod a weboldaladdal is.
Így kerüld el: Csak megbízható forrásból származó bővítményeket és sablonokat telepíts. Ez a gyakorlatban nem kell, hogy egy teljes estés netes nyomozást jelentsen, bőven elég az is, ha megnézed, mit töltesz le: mielőtt telepítenél egy bővítményt, mindenképpen nézd meg az értékelését, és hogy hány weboldalon áll használatban. Minél nagyobb számokat látsz, annál valószínűbb, hogy nem nyúlsz mellé.
4. Túl sok bővítmény és sablon használata:
Ha úgy tekintesz a bővítményekre, mint korlátlanul használható pluszokra, amikből minél több van, annál jobb, akkor sajnos rossz hírem van: Ez akár össze is omlaszthatja a weboldaladat. Minél több bővítmény van bekapcsolva, annál valószínűbb, hogy a kódjaik összeakadnak és kompatibilitási problémák lépnek fel. Ráadásul, akár a mobilt az appok, a honlapot is lassíthatja a túl sok telepített, használatlan bővítmény akkor is, ha a rendszerhibák eddig elkerültek.
Így kerüld el: Tudom, hogy aki nem kódol, annak azért van szüksége a bővítményre, hogy egymaga is megoldhasson valamit… de ez előbb-utóbb a visszájára fordul a hatékonyság és a használhatóság terén: pont azokon a területeken, amiken nem kéne. A megoldás egyszerű: minél kevesebb bővítmény, annál jobb. Így a szakember segítsége ezen a ponton már sokszor szükséges lehet.
5. A weboldal biztonságának figyelmen kívül hagyása:
Ha a jelszavad kb úgy hangzik, hogy „Gizike3”, ráadásul nincs egy jól működő biztonsági bővítményed, azzal tulajdonképpen a sorsot hívod ki magad ellen.
Így kerüld el: Használj erős jelszavakat. Ez nem kérdés. Ha nem tudod megjegyezni, írd fel egy papírra, dokumentumba, vagy bárhova, de a jelszón ne spórolj. A jelszógenerátorok használatával még a fejedet sem kell törnöd, hogy kitalálj egyet. Illetve ugyanilyen fontos, hogy legyen biztonsági bővítmény is telepítve a WordPressre, mint amilyen a Wordfence.
6. A weboldal teljesítményének figyelmen kívül hagyása:
A lassú weboldal rossz felhasználói élményt nyújt, és befolyásolhatja a weboldal keresőmotorokban (SEO) való rangsorolását. Ha ezt nem ellenőrzöd rendszeresen, illetve nem vagy tisztában azzal sem, kik, mikor jöttek az oldaladra, mit böngésztek, meddig tartózkodtak rajta, akkor, értékes információktól esel el. Pedig ezeken a sikered múlhat.
Így kerüld el: Hogy ez ne történhessen meg veled, legyen telepített analitikai bővítményed, és rendszeresen ellenőrizd is az adatait. Illetve természetesen a weboldalad sebességét is. Ha három másodperc alatt töltődik az oldalad, már jó vagy.
Hogyan érdemes jól csinálni a karbantartást?
Nos, most jó sokat tudsz már arról, hogy hogyan ne csináld, és persze kaptál egy csomó tippet arról, hogy mit érdemes tenned, ha te magad szeretnéd honlapodat biztonságosnak és up-to-date állapotúnak tartani. De hogyan néz ki mindez a gyakorlatban? Mit mikor, milyen gyakran érdemes csinálni?
Hetente végezd el:
- Frissítések ellenőrzése: Természetesen az a legjobb, ha minél hamarabb kerülnek frissítésre az adott bővítmények, így ha például hetente kétszer nézed meg, van-e bármilyen új telepítenivaló, az sokkal jobb lesz, mint ha hetente egyszer teszed meg. A heti egy azonban egy hozzávetőlegesen megfelelő idősáv a frissítések ellenőrzésére és telepítésére.
- Tartalom frissítése: Igaz, hogy nem a technikai karbantartáshoz tartozik, mégis szót kell ejteni róla, mennyire fontos a honlap tartalmát is folyamatosan karbantartani, nem csak a szoftvereket. A friss tartalom ugyanis relevánsan tartja a weboldalt, vonzza a látogatókat és persze a SEO is nagyon szereti.
- Linkek ellenőrzése: Ellenőrizd a weboldalon lévő linkeket, hogy nem törött vagy elavult. A sehova sem vezető linkek rossz felhasználói élményt okozhatnak, és befolyásolhatják a weboldal keresőmotorokban (SEO) való rangsorolását.
Havonta csináld meg:
- Biztonsági mentések készítése: A biztonsági mentés is jobb, ha minél gyakrabban van. Érdemes összehangolni a tartalmi frissítésekkel, hogy minden jellegű adatvesztést elkerülhess, de ha erre nincs kapacitásod, akkor is készítsd mentéseket havonta.
- Teljesítményellenőrzések futtatása: Futtass teljesítményellenőrzéseket a weboldaladon, hogy azonosíthasd és kijavíthasd a lehetséges problémákat.
Negyedévente tedd meg:
- Teljes körű weboldal-vizsgálat: Egy teljes körű weboldal-vizsgálatot érdemes időről-időre futtatni, hogy szélesebb körben feltárhasd az esetleges problémákat, nehézségeket. Három hónap alatt ráadásul már bőven elég információ összegyűlik ahhoz is, hogy rájöhess, a weboldal tartalmi részeit hol érdemes még fejlesztened, vagy változtatnod rajta.
Évente vizsgáld meg:
- Designfrissítések: Szomorú vagy sem, de a honlap kinézete is el tud avulni… persze ez bőven függ attól, hogy kivel készíttetted el, de apróbb változtatások, pl. egy élénkebb szín, egy kis átrendezés, vagy egy kisebb ráncfelvarrás rengeteget segíthet neked.
- Technológiai frissítések: Frissítsd a weboldal hátterében használt technológiákat is, például a PHP-t és a MySQL-t.
ZÁRSZÓ
Borzasztóan fontos, hogy a lehető leghamarabb reagálj a weboldaladon felmerülő bármilyen problémára. Ha hibát észlelsz, vagy ha a honlapod nem működik megfelelően, minél előbb javítsd ki. Értékes látogatóktól, vásárlóktól és akár seo-helyezésekről is lecsúszhatsz, ha te vagy az utolsó, aki észreveszi, hogy valami nincs rendben.
Ne feledd, hogy a weboldal karbantartás nem egyszeri feladat. Rendszeres odafigyelést igényel, hogy weblapod mindig a legjobb formában legyen. Azonban, ha időt és energiát fektetsz a honlapod karbantartásába, az hosszú távon nagyon is előnyödre fog válni.
Vagy ha te magad nem szeretnél ezzel foglalkozni, vagy csak nincs rá kapacitásod, szervezd ki a feladatot. Így nem csak a fáradtságot, a stresszt és az időt spórolod meg, de honlapod értő kezekben tudása szintén adhat egy belső nyugalmat: az pedig nagyon sokat ér.